Леон (департман)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Леон
Departamento de León
Департман
Земја Никарагва
Админ. центар Леон
Површина 5.107 км2
Население 389.600 (2005)
ISO 3166-2 NI-LE
Leon Department in Nicaragua.svg

Леон (шпански: Departamento de León) е департман во Никарагва. Зафаќа површина од 5.107 км², а населението брои 389.600 жители.[1] Главен град е Леон.

Општини[уреди | уреди извор]

 1. Ел Саусе
 2. Ел Хикарал
 3. Кецалгваке
 4. Ла Паз Сентро
 5. Ларејнага
 6. Леон
 7. Нагароте
 8. Сан Хосе де Ачуапа
 9. Санта Роза дел Пењон
 10. Телика

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Попис 2005

Координати: 12°26′N 86°53′W / 12.433° СГШ; 86.883° ЗГД / 12.433; -86.883