Јужноатлантски автономен регион

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јужноатлантски автономен регион
Región Autónoma del Atlántico Sur
Регион
Flag of Region Autonoma Atlantico Sur.svg
Знаме
Seal of Region Autonoma del Atlantico Sur.svg
Грб
Земја Никарагва
Админ. центар Блуфилдс
Површина 27.407 км2
Население 382.100 (2005)
ISO 3166-2 NI-AS
RAAS, Nicaragua.svg

Јужноатлантскиот автономен регион (шпански: Región Autónoma del Atlántico Sur или RAAS) е еден од двата автономни региони во Никарагва. Зафаќа површина од 27.407 км², а населението брои 382.100 жители[1]. Главен град е Блуфилдс.

Општини[уреди | уреди извор]

 1. Блуфилдс
 2. Бокана де Пајвас
 3. Бисерна Лагуна (Лагуна де Перлас)
 4. Десембокадура де ла Круз де Рио Гранде
 5. Ел Ајоте
 6. Ел Рама
 7. Ел Тортугеро
 8. Кукра Хил
 9. Ла Круз де Рио Гранде
 10. Лос Анхелес
 11. Муеле де лос Буејес
 12. Нуева Гвинеја
 13. Пченкарен Остров

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Попис 2005

Надворешни врски[уреди | уреди извор]Координати: 12°00′N 83°45′W / 12.000° СГШ; 83.750° ЗГД / 12.000; -83.750