Хумај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хумај
Хумај на интерактивна карта

Карта

Највисока точка
Надм. вис.2,176 м
Координати14°41′35″N 89°59′35″W / 14.69306° СГШ; 89.99306° ЗГД / 14.69306; -89.99306Координати: 14°41′35″N 89°59′35″W / 14.69306° СГШ; 89.99306° ЗГД / 14.69306; -89.99306
Географија
Место Гватемала
Геологија
ВидСтратовулкан
Последен избувНепознато

Хумајвулкан во департманот Халапа во Гватемала.[1] Има надморска височина од 2,176 м.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 INSIVUMEH.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • INSIVUMEH. „Volcanes de Guatemala“ (шпански). Guatemala City: Instituto Nacional de Sismología, Vulcanología, Meteorologíá e Hidrologíá (INSIVUMEH) - Ministerio de Comunicaciones, Infraestructura y Vivienda. Посетено на 24 февруари 2022.