Список на вулкани во Костарика

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Список на вулкани во Костарика is located in Костарика
Аренал
Барва
Иразу
Мираваљес
Ороси
Платанар
Поас
Ринкон де ла Вјеха
Тенорио
Туриалба
Карта на сите координати: OpenStreetMap 
Преземи координати како: KML · GPX

Ова е список на вулканите во Костарика. Костарика има голем број на вулкани кои се наоѓаат во средишниот дел на земјата и се наредени во редица, како ѓердан со бисери. Нивната локација се должи на североисточната субдукција на Тихоокеанската тектонска плоча под Карипската тектонска плоча [1].

Список[уреди | уреди извор]

Име Висина (m) Координати Последна ерупција Забелешки
Аренал 1657 10°27′47″ N; 84°42′11″ W / 10.463° СГШ; 84.703° ЗГД / 10.463; -84.703 (Arenal) 1968-2011
Барва 2906 10°08′06″ N; 84°06′00″ W / 10.135° СГШ; 84.10° ЗГД / 10.135; -84.10 6050 BC (± 1000 години)
Иразу 3432 9°58′44″ N; 83°51′07″ W / 9.979° СГШ; 83.852° ЗГД / 9.979; -83.852 1994
Мираваљес 2028 10°47′02″ N; 85°09′11″ W / 10.784° СГШ; 85.153° ЗГД / 10.784; -85.153 1946
Ороси 1659 10°58′48″ N; 85°28′23″ W / 10.980° СГШ; 85.473° ЗГД / 10.980; -85.473 непознато
Платанар 2267 10°18′00″ N; 84°21′58″ W / 10.30° СГШ; 84.366° ЗГД / 10.30; -84.366 непознато
Поас 2708 10°12′00″ N; 84°13′59″ W / 10.20° СГШ; 84.233° ЗГД / 10.20; -84.233 2017
Ринкон де ла Вјеха 1916 10°49′48″ N; 85°19′26″ W / 10.830° СГШ; 85.324° ЗГД / 10.830; -85.324 2015 - сѐ уште трае
Тенорио 1916 10°40′23″ N; 85°00′54″ W / 10.673° СГШ; 85.015° ЗГД / 10.673; -85.015 непознато
Лагуна Поко Сол - - -
Туриалба 3340 10°01′30″ N; 83°46′01″ W / 10.025° СГШ; 83.767° ЗГД / 10.025; -83.767 2010 - сѐ уште трае

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Volcanoes of Costa Rica“. VolcanoDiscovery. Посетено на 2017-12-06.