Мојута (вулкан)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мојута
Moyuta.jpg
Највисока точка
Надм. вис.1662 м
Координати14°01′48″N 90°06′00″W / 14.03000° СГШ; 90.10000° ЗГД / 14.03000; -90.10000Координати: 14°01′48″N 90°06′00″W / 14.03000° СГШ; 90.10000° ЗГД / 14.03000; -90.10000
Географија
Геологија
ВидСтратовулкан
Последен избувНепознато

Мојутастратовулкан во јужна Гватемала. Се наоѓа во близина на градот Мојута во департманот Санта Роса и се наоѓа на јужниот раб на раседот Јалтапагва. Вулканот има надморска височина од 1662 м, а неговиот врв е создаден од три куполи од андезитска лава. На падините на вулканскиот комплекс има бројни пепелни конуси. На северните и јужните падини може да се видат мали фумароли, а топли извори се наоѓаат на североисточната основа на вулканот, како и покрај реките на југоисточната страна. Вулканот е покриен со шуми и насади со кафе.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • „Moyuta“. Глобална програма за вулканизмот. Смитсонова установа. (англиски)