Лушња (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Округот Лушиња (албански: Rrethi i Lushnjës) е еден од 36-те окрузи во Албанија, дел од областа Фиер. Округот има население од 143,276[1] (2010), зафаќа површина од 712 км², се наоѓа во западниот дел на земјата 80 км јужно од Тирана и центар е Лушња. Округот ги содржи следните населени места:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010“. Albanian Institute of Statistics. архивирано од оригиналот на 24 јули 2011. http://web.archive.org/web/20110724163134/http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202009/t2.xls. конс. 9 септември 2010 г.