Ден

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Календарски ден)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Денединица за време која се однесува на оној дел од деноноќието кој трае од изгрејсонце до зајдисонце.

Денот како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Денот како мотив во книжевноста[уреди | уреди извор]

Денот како мотив во музиката[уреди | уреди извор]

 • „Денот на Шарки“ (Sharkey's Day) - песна на американската музичарка Лори Андерсон од 1984 година.[7]
 • „Жежок ден во Мексико“ (Hot Day in Mexico) - песна на македонската група „Бастион“.[8]
 • „Помеѓу деновите“ (англиски: In Between Days) - песна на британската рок-група „Кјур“ (The Cure).[9]
 • Еден ден“ - музички албум на македонската поп-пејачка Тамара Тодевска од 2015 година.
 • „Необичен ден“ (хрватски: Neobičan dan) - песна на хрватската група „Хаустор“.[10]
 • „Голем ден на север“ (A Big Day in the North) – песна на британската поп-рок група „Хепи Мандис“ (Happy Mondays) од 1995 година.[11]
 • „Последниот ден од нашето познанство“ (The Last Day Of Our Acquaintance) - песна на ирската поп-рок-музичарка Шинед О'Конор (Sinéad O'Connor) од 1989 година.[12]

Денот како мотив во филмот[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Savremena poljska poezija. Beograd: Nolit, 1964, стр. 85.
 2. Savremena poljska poezija. Beograd: Nolit, 1964, стр. 118.
 3. Владимир Мајаковски, Песме и поеме. Нови Сад: Академска књига, 2015, стр. 85-86.
 4. Антологија руске лирике – X-XXI век. Књига III: Средина XX века – поч. XXI века (неомодернизам, неоавангарда, постмодернизам и нова трагања). Београд: Paidea, 2007, стр. 25.
 5. Aleksandar Solženjicin, Jedan dan Ivana Denisoviča. Beograd: Paideia, 2006.
 6. Дејвид Николс, Еден ден. Скопје: Три, 2012.
 7. [https://www.youtube.com/watch?v=JHod5t4y7B4 YouTube, Laurie Anderson - Sharkey's Day (пристапено на 4.12.2019)
 8. Bastion works & rew>>works, AG Records, PMG Recordings, Lithium Records.
 9. YouTube, The Cure - In Between Days (Official Video) (пристапено на 26.9.2019)
 10. [Haustor 1981. 1984. 1985. 1988. City Records, 2006.
 11. DISCOGSBlack Grape ‎– It's Great When You're Straight...Yeah (пристапено на 1.9.2019)
 12. YouTube, Sinéad O’Connor - I Do Not Want What I Haven't Got (1989) (пристапено на 29.9.2019)
 13. Пази се! Доаѓа Cinedays 13. Скопје: Младински културен центар, 2014, стр. 34.