Директ Енержи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Direct Énergie logo.svg
Инфомации за тимот
UCI кодDEN
Основан2000 (2000)
СтатусПрофесионална континентална екипа
ВелосипедиBH
Историја на тимското име
2000–2002
2003–2004
2005–2008
2009–2010
2011–2015
2016–
Бонжур
Бриош ла Буланжер
Бјуик Телеком
Ббокс Бјуик Телеком
Тим Јуропкар
Директ Енержи
Дрес на Директ Енержи

Дрес

Директ Енержи (француски: Direct Énergie; кратенка според UCI: DEN) — француска професионална велосипедска друмска екипа која настапува на континенталните трки и на трките од Светската турнеја, кога е поканета со специјална покана. Во претходните години, екипата била била позната како Бриош ла Буланжер, Бонжур, Бјуик Телеком, Ббокс Бјуик Телеком и Јуропкар. Сезоната 2015 била последна за спонзорството на Јуропкар, а во 2016 година екипата била спонзорирана од Директ Енержи.[1]

Состав на екипата[уреди | уреди извор]

2018[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
FRA Тома БудаWikidata-logo S.svg24 февруари 1994Vendée U (2014)
FRA Дамјен ГоденWikidata-logo S.svg20 август 1986Armée de terre (2017)
FRA Фабјен ГрејеWikidata-logo S.svg31 октомври 1994Vendée U (2015)
FRA Јоан ЖенWikidata-logo S.svg25 јуни 1981Vendée U (2004)
FRA Аксел ЖурниоWikidata-logo S.svg20 мај 1995Vendée U (2017)
FRA Џонатан ИверWikidata-logo S.svg23 март 1985Аркеа-Самсик (2016)
FRA Лилијан КалмежанWikidata-logo S.svg6 декември 1992Vendée U (2015)
FRA Ромен КардWikidata-logo S.svg12 август 1992Vendée U (2015)
FRA Периг КеменерWikidata-logo S.svg26 април 1984Vendée U (2007)
FRA Жереми КорниWikidata-logo S.svg7 август 1991Vendée U (2015)
FRA Жером КузенWikidata-logo S.svg5 јуни 1989Кофидис (2017)
FRA Бријан НолоWikidata-logo S.svg13 март 1988
FRA Адријан ПетиWikidata-logo S.svg26 септември 1990Кофидис (2015)
FRA Александар ПишоWikidata-logo S.svg6 јануари 1983Vendée U (2005)
FRA Симон СелјеWikidata-logo S.svg4 јануари 1995Vendée U (2017)
FRA Ромен СикарWikidata-logo S.svg1 јануари 1988Euskaltel-Euskadi (2013)
EST Реин ТарамаеWikidata-logo S.svg24 април 1987Катјуша-Алпесин (2017)
FRA Анжело ТиликWikidata-logo S.svg2 декември 1990Vendée U (2011)
FRA Пол УрселенWikidata-logo S.svg13 април 1994Vendée U (2016)
FRA Силвен ШаванелWikidata-logo S.svg30 јуни 1979ИАМ (2015)
Извор: UCI

2017[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
CAN Рајан АндерсонWikidata-logo S.svg22 јули 1987
FRA Матје БиргодоWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)17 ноември 1998
FRA Тома БудаWikidata-logo S.svg24 февруари 1994Vendée U (2014)
FRA Тома ВеклерWikidata-logo S.svg (1 јан–23 јул, Фуснота)22 јуни 1979Vendée U (2000)
FRA Ромен ГијмоаWikidata-logo S.svg28 март 1991Vendée U (2013)
FRA Фабјен ГрејеWikidata-logo S.svg31 октомври 1994Vendée U (2015)
CAN Антоан ДишенWikidata-logo S.svg12 септември 1991Хагенс Берман-Аксеон (2013)
FRA Фабрис ЖандебозWikidata-logo S.svg4 декември 1984Sojasun (2013)
FRA Јоан ЖенWikidata-logo S.svg25 јуни 1981Vendée U (2004)
FRA Џонатан ИверWikidata-logo S.svg23 март 1985Аркеа-Самсик (2016)
FRA Лилијан КалмежанWikidata-logo S.svg6 декември 1992Vendée U (2015)
FRA Ромен КардWikidata-logo S.svg12 август 1992Vendée U (2015)
FRA Периг КеменерWikidata-logo S.svg26 април 1984Vendée U (2007)
FRA Бријан КокарWikidata-logo S.svg25 април 1992Vendée U (2012)
FRA Жереми КорниWikidata-logo S.svg7 август 1991Vendée U (2015)
FRA Флоријан МетрWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)3 септември 1996Vendée U (2017)
FRA Жилјен МорисWikidata-logo S.svg20 јули 1991Vendée U (2014)
FRA Бријан НолоWikidata-logo S.svg13 март 1988
FRA Адријан ПетиWikidata-logo S.svg26 септември 1990Кофидис (2015)
FRA Александар ПишоWikidata-logo S.svg6 јануари 1983Vendée U (2005)
FRA Ромен СикарWikidata-logo S.svg1 јануари 1988Euskaltel-Euskadi (2013)
FRA Анжело ТиликWikidata-logo S.svg2 декември 1990Vendée U (2011)
FRA Пол УрселенWikidata-logo S.svg13 април 1994Vendée U (2016)
FRA Тони ИрелWikidata-logo S.svg1 ноември 1987Vendée U (2010)
FRA Силвен ШаванелWikidata-logo S.svg30 јуни 1979ИАМ (2015)
FRA Clément OrceauWikidata-logo S.svg (28 јул–, стажант)1 јули 1995
Извор: UCI

Фуснота: Тома ВеклерWikidata-logo S.svg, крај на кариера

2016[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgСостав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
CAN Рајан АндерсонWikidata-logo S.svg22 јули 1987
FRA Тома БудаWikidata-logo S.svg24 февруари 1994Vendée U (2014)
FRA Тома ВеклерWikidata-logo S.svg22 јуни 1979Vendée U (2000)
FRA Марлон ГајарWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)9 мај 1996Vendée U (2016)
FRA Ромен ГијмоаWikidata-logo S.svg28 март 1991Vendée U (2013)
FRA Фабјен ГрејеWikidata-logo S.svg31 октомври 1994Vendée U (2015)
CAN Антоан ДишенWikidata-logo S.svg12 септември 1991Хагенс Берман-Аксеон (2013)
FRA Фабрис ЖандебозWikidata-logo S.svg4 декември 1984Sojasun (2013)
FRA Јоан ЖенWikidata-logo S.svg25 јуни 1981Vendée U (2004)
FRA Лилијан КалмежанWikidata-logo S.svg6 декември 1992Vendée U (2015)
FRA Ромен КардWikidata-logo S.svg12 август 1992Vendée U (2015)
FRA Периг КеменерWikidata-logo S.svg26 април 1984Vendée U (2007)
FRA Бријан КокарWikidata-logo S.svg25 април 1992Vendée U (2012)
FRA Жереми КорниWikidata-logo S.svg7 август 1991Vendée U (2015)
FRA Жилјен МорисWikidata-logo S.svg20 јули 1991Vendée U (2014)
FRA Бријан НолоWikidata-logo S.svg13 март 1988
FRA Адријан ПетиWikidata-logo S.svg26 септември 1990Кофидис (2015)
FRA Александар ПишоWikidata-logo S.svg6 јануари 1983Vendée U (2005)
FRA Симон СелјеWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)4 јануари 1995
FRA Ромен СикарWikidata-logo S.svg1 јануари 1988Euskaltel-Euskadi (2013)
FRA Гијом ТевноWikidata-logo S.svg13 септември 1993Vendée U (2014)
FRA Анжело ТиликWikidata-logo S.svg2 декември 1990Vendée U (2011)
FRA Пол УрселенWikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант)13 април 1994Vendée U (2016)
FRA Тони ИрелWikidata-logo S.svg1 ноември 1987Vendée U (2010)
FRA Силвен ШаванелWikidata-logo S.svg30 јуни 1979ИАМ (2015)
Извор: UCI

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Europcar devient Direct Energie“ (француски). Посетено на 15 септември 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 
Commons-logo.svg
   Ризницата има содржини поврзани со: