Тони Ирел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тони Ирел
Ирел на Гран при де Денен 2016
Лични податоци
Цело имеТони Ирел
Роден1 ноември 1987 (1987-11-01) (33 г.)
Лизјо,  Франција
Податоци за клубот
Мом. клуб
  • Сожасин еспоар-АСНС (друмски)
  • ВС Сен Мишел Шарл Крист (велокрос)
Дисциплинадрумски и велокрос велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2005
2006–2007
2007
2008–2010
2009

2010

2010

2018-
Комите Сарт (јуниор)
КА Мант
СФАК
Вандеја У
Ббокс Буиг Телеком (стажант)
ВС Сен Мишел Шарл Крист (велокрос)
Ббокс Буиг Телеком (стажант)
Сожасин еспоар-АСНС
Професионални клубови
2011–2017 Тим Јуропкар
Значајни победи
Полинорманд (2012)
Последна промена
24 мај 2018

Тони Ирел (француски: Tony Hurel; р. 1 ноември 1987) — француски професионален велокрос и друмски велосипедист, кој вози за аматерските екипи Сожасин еспоар-АСНС во друмски велосипедизам и за ВС Сен Мишел Шарл Крист во велокрос.

Ирел настапува како професионалец од почетокот на сезоната 2011, придружувајќи ѝ се на Тим Јуропкар по две години поминати како стажант со екипата, тогаш позната како Ббокс Буиг Телеком во втората половина на 2009 и 2010, соодветно. Во јули 2012, Хирел ја освоил својата прва победа за екипата, со победата на Полинорманд во Франција, во масовен спринт.[1][2] Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2015.[3] Се вратил во аматерските категории по сезоната 2017, потпишувајќи договор со Сожасин еспоар-АСНС.[4]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2005
1. Краен пласман Ронде де Валес
1. Краен пласман Сиркуито Кантабро
2007
1. Етапа 6 Тур де ла Нувел-Каледони
2008
1. Краен пласман Вуелта а ла Комунидад де Мадрид под 23 години
2. При Жилбер Буске
2009
1. Трофе де Шампионс
1. Сиркут де ла Вале де ла Лоара
2. Краен пласман Сен Бриок Агло-Тур
2. Тур де Перигорд
4. краен пласман Тур де Мартиник
1. Етапа 8b (ITT)
6. Париз-Тур за млади
2010
1. Краен пласман Сиркут де Плаж Вендене
1. Етапа 4
1. Париз-Конере
1. Гран при САДЕ
1. Етапа 3 Тур де ла Манш
2. Париз-Шамборд-Вели
8. Краен пласман Букл де ла Мајен
2011
1. Велокрос де Долон
1. Велокрос де Бретонселс
7. Ла Руе Туранжал
2012
1. Полинорманд
3. Велокрос де Довил
10. Тро-Бро Леон
2013
4. Краен пласман Арктичка трка на Норвешка
7. Краен пласман Тур де Норманди
2014
9. Трофео Сес Салинес
2016
10. Ле Самин

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Хирел победи на Полинорманд“. Yahoo! Eurosport. TF1 Group. 29 јули 2012. Посетено на 30 јули 2012.
  2. Мур, Кајл (29 јули 2012). „Тони Хирел ја освои првата победа за Јуропкар во Полинорманд“. VeloNation. VeloNation LLC. Посетено на 30 јули 2012.
  3. „Vuelta a España 2015“. Cycling Fever. Посетено на 21 август 2015.
  4. „Cyclisme. Tony Hurel rebondit chez Sojasun Espoir“ [Cycling. Tony Hurel bounces in Sojasun Espoir]. Ouest-France (француски). Groupe Ouest-France. 21 ноември 2017. Посетено на 22 јануари 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]