Глицерол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Глицерол
Glycerol
Ball-and-stick model of glycerol
Space-filling model of glycerol
Sample of glycerine
Назнаки
56-81-5
ATC код A06AG04
A06AX01, QA16QA03
ChemSpider 733
Jmol-3D слики Слика
PubChem 753
Својства
Молекулска формула C3H5(OH)3
Моларна маса 92.09382 g/mol
Густина 1.261 g/cm³
Точка на топење

18 °C (64.4 °F)

Точка на вриење

490 °C (914 °F)

Вискозитет 1.5 Pa·s
Штетност
MSDS ScienceLab.com
NFPA 704
NFPA 704.svg
1
1
0
 
Температура на запалување 160 °C (closed cup)
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Глицерол е органско соединение. Претставува наједноставен алкохол со три хидроксилни групи.

Наводи[уреди | уреди извор]