Прејди на содржината

Првичен алкохол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Етанол
Бутанол

Првичен алкохол (примарен алкохол) — алкохол во кој хидроксилната група е сврзана за првичен јаглероден атом. Може да се дефинира и како молекула која ја содржи групата „–CH2OH“.[1] За разлика од ова, вторичниот (секундарен) алкохол ја има формулата „–CHROH“, а третичниот (терцијарен) е со формула „–CR2OH“, каде „R“ ја означува групата што има јаглерод.

Примери за првични алкохоли се етанолот и 1-бутанолот.

Метанолот исто така важи за првичен алкохол.[2][3][4]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. „Definition: primary alcohol from Online Medical Dictionary“. Посетено на 22 ноември 2007. [мртва врска]
  2. „An introduction to alcohols“. Архивирано од изворникот 9 октомври 2018. Посетено на 22 ноември 2007.
  3. Albert S. Tarendash (2001). Let's review: chemistry, the physical setting. Boston, Mass: Barron's. стр. 161. ISBN 0-7641-1664-9.
  4.  Chisholm, Hugh, уред. (1911). „Alcohols“ . Encyclopædia Britannica. 1 (11. изд.). Cambridge University Press. стр. 527.