Ергостерол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ергостерол
Ergosterol structure.svg
Ball-and-stick model of ergosterol
Назнаки
57-87-4 Yes check.svgОк
ChEBI CHEBI:16933 Yes check.svgОк
ChEMBL ChEMBL1232562 X mark.svgН
ChemSpider 392539 Yes check.svgОк
EC-број 200-352-7
3Д-модел (Jmol) Слика
MeSH Ergosterol
PubChem 444679
UNII Z30RAY509F Yes check.svgОк
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Точка на топење
Точка на вриење
Дополнителни податоци
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (провери)
Освен ако не е поинаку укажано, податоците се однесуваат на материјалите во нивната стандардна состојба (25 °C, 100 kPa)
Наводи

Ергостерол (ергоста-5,7,22-триен-3β-ол) е стерол кој е присутен во клеточните мембрани на габите и протозоите, во кои ги има истите функции на холестеролот кај животинските клетки. Бидејќи многу габи и протозои не можат да преживеат без ергостерол, ензимите кои учествуваат во негово создавање претставуваат важен таргет во откривањето на лекови. Ергостеролот е провитаминска форма на витаминот D2; изложен на ултравиолетова (UV) светлина настанува хемиска реакција во која се создава витамин D2.

Наводи[уреди | уреди извор]