Сорбитол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сорбитол
Sorbitol.png
Sorbitol-3D-balls.png
Назнаки
50-70-4 Yes check.svgОк
ChEBI CHEBI:17317
ChEMBL ChEMBL1682 Yes check.svgОк
ChemSpider 96680 Yes check.svgОк
DrugBank DB01638
3Д-модел (Jmol) Слика
MeSH Sorbitol
PubChem 107428
UNII 506T60A25R Yes check.svgОк
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Густина 1.489 g/cm³
Точка на топење
Точка на вриење
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (провери)
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Сорбитолот е шеќерен алкохол со сладок вкус кој се користи како засладувач. Човековиот организам бавно го метаболизира. Тој може да се добие со редукција од гликоза. Сорбитол се наоѓа во јаболката, крушите, праските, сливите и др.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Teo, G; Suzuki, Y; Uratsu, SL; Lampinen, B; Ormonde, N; Hu, WK; Dejong, TM; Dandekar, AM (2006). „Silencing leaf sorbitol synthesis alters long-distance partitioning and apple fruit quality“. Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America. 103 (49): 18842–7. doi:10.1073/pnas.0605873103. PMC 1693749. PMID 17132742.