Бофцен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бофцен
Црквата во Бофцен
Црквата во Бофцен
Грб на Бофцен
Бофцен is located in Германија
Бофцен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Холцминден
Месна заед. Бофцен
Градоначалник Кристијан Перл (ДХС)
Основни податоци
Површина 8,04 км2
Надм. височина 121 м
Население 2.718 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 338 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HOL
Пошт. бр. 37691
Повик. бр. 05271
Портал www.boffzen.de
Местоположба на Бофцен во рамките на округот Холцминден
Карта
Координати 51°45′0″N 9°23′0″E / 51.75000° СГШ; 9.38333° ИГД / 51.75000; 9.38333Координати: 51°45′0″N 9°23′0″E / 51.75000° СГШ; 9.38333° ИГД / 51.75000; 9.38333

Бофцен (германски: Boffzen) — општина во округот Холцминден, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Географија[уреди | уреди извор]

Бофцен се наоѓа во областа Золинг, источно од Везер помеѓу градовите Хекстер на север и Беверунген на југ. Малата река Ротминде се влева во Везер кај Бофцен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]