Прејди на содржината

Лене (Долна Саксонија)

Координати: 51°54′0″N 9°41′0″E / 51.90000° СГШ; 9.68333° ИГД / 51.90000; 9.68333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лене
Црква во Лене, посветена на Свети Тома
Црква во Лене, посветена на Свети Тома
Црква во Лене, посветена на Свети Тома
Грб на Лене
Лене во рамките на Германија
Лене
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Холцминден
Општ. заед. Ешерсхаузен-Штатолдендорф
Градоначалник Ханс-Дитер Штенбок
Основни податоци
Површина 9,07 км2
Надм. височина 231 м
Население 664 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 73 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HOL
Пошт. бр. 37627
Повик. бр. 05532
Местоположба на Лене во рамките на округот Холцминден
Карта
Карта
Координати 51°54′0″N 9°41′0″E / 51.90000° СГШ; 9.68333° ИГД / 51.90000; 9.68333

Лене (германски: Lenne) — општина во округот Холцминден, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)