Холенберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Холенберг
Холенберг is located in Германија
Холенберг
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Холцминден
Општ. заед. Беверн
Градоначалник Ангела Ширцеберг (СДП)
Основни податоци
Површина 7,36 км2
Надм. височина 283 м
Население 405 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 55 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HOL
Пошт. бр. 37642
Повик. бр. 05532
Портал www.bevern.de
Местоположба на Холенберг во рамките на округот Холцминден
Карта
Координати 51°55′0″N 9°36′0″E / 51.91667° СГШ; 9.60000° ИГД / 51.91667; 9.60000Координати: 51°55′0″N 9°36′0″E / 51.91667° СГШ; 9.60000° ИГД / 51.91667; 9.60000

Холенберг (германски: Holenberg — општина во округот Холцминден, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)