Фалбрух

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фалбрух
Грб на Фалбрух
Фалбрух во рамките на Германија
Фалбрух
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Холцминден
Општ. заед. Боденвердер-Поле
Градоначалник Хајнрих Остерман
Основни податоци
Површина 14,19 км2
Надм. височина 276 м
Население 416 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 29 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HOL
Пошт. бр. 37647
Повик. бр. 05535
Портал www.polle-weser.de
Местоположба на Фалбрух во рамките на округот Холцминден
Карта
Карта
Координати 51°55′22″N 9°20′30″E / 51.92278° СГШ; 9.34167° ИГД / 51.92278; 9.34167Координати: 51°55′22″N 9°20′30″E / 51.92278° СГШ; 9.34167° ИГД / 51.92278; 9.34167

Фалбрух (германски: Vahlbruch) — општина во округот Холцминден, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)