Архолцен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Архолцен
Грб на Архолцен
Архолцен is located in Германија
Архолцен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Холцминден
Општ. заед. Ешерсхаузен-Штатолдендорф
Градоначалник Карл Дене (СДП)
Основни податоци
Површина 5,33 км2
Надм. височина 229 м
Население 400 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 75 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HOL
Пошт. бр. 37627
Повик. бр. 05532
Портал www.stadtoldendorf.de
Местоположба на Архолцен во рамките на округот Холцминден
Карта
Координати 51°52′4″N 9°34′14″E / 51.86778° СГШ; 9.57056° ИГД / 51.86778; 9.57056Координати: 51°52′4″N 9°34′14″E / 51.86778° СГШ; 9.57056° ИГД / 51.86778; 9.57056

Архолцен (германски: Arholzen) — општина во округот Холцминден, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)