Фирстенберг (Везер)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фирстенберг
Музеј во Фирстенберг
Музеј во Фирстенберг
Грб на Фирстенберг
Фирстенберг is located in Германија
Фирстенберг
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Холцминден
Општ. заед. Бофцен
Градоначалник Уве Кениг (СДП)
Основни податоци
Површина 3,22 км2
Надм. височина 242 м
Население 1.023 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 318 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HOL
Пошт. бр. 37699
Повик. бр. 05271
Портал www.gemeinde-fuerstenberg.de
Местоположба на Фирстенберг во рамките на округот Холцминден
Карта
Координати 51°44′0″N 9°24′0″E / 51.73333° СГШ; 9.40000° ИГД / 51.73333; 9.40000Координати: 51°44′0″N 9°24′0″E / 51.73333° СГШ; 9.40000° ИГД / 51.73333; 9.40000

Фирстенберг (германски: Fürstenberg) — општина во округот Холцминден, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Се наоѓа на реката Везер во областа Везерско Средногорје, близу градовите Хекстер и Холцминден. Фабриката за порцелан во Фирстенберг, основана во 1747 година, е трета најстара од таков вид во Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)