Бреферде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бреферде
Панорамски поглед кон Бреферде
Панорамски поглед кон Бреферде
Грб на Бреферде
Бреферде is located in Германија
Бреферде
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Холцминден
Општ. заед. Боденвердер-Поле
Градоначалник Винфрид Хох
Основни податоци
Површина 13,59 км2
Надм. височина 97 м
Население 590 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 43 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HOL
Пошт. бр. 37647
Повик. бр. 05535
Портал www.polle-weser.de
Местоположба на Бреферде во рамките на округот Холцминден
Карта
Координати 51°55′0″N 9°25′0″E / 51.91667° СГШ; 9.41667° ИГД / 51.91667; 9.41667Координати: 51°55′0″N 9°25′0″E / 51.91667° СГШ; 9.41667° ИГД / 51.91667; 9.41667

Бреферде (германски: Brevörde) — општина во округот Холцминден, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)