Прејди на содржината

Холцен

Координати: 51°56′0″N 9°40′0″E / 51.93333° СГШ; 9.66667° ИГД / 51.93333; 9.66667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Холцен
Поглед кон Холцен
Поглед кон Холцен
Поглед кон Холцен
Холцен во рамките на Германија
Холцен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Холцминден
Општ. заед. Ешерсхаузен-Штатолдендорф
Градоначалник Хелмут Алмс (СДП)
Основни податоци
Површина 7 км2
Надм. височина 190 м
Население 523 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 75 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HOL
Пошт. бр. 37632
Повик. бр. 05534
Портал www.holzen.info
Местоположба на Холцен во рамките на округот Холцминден
Карта
Карта
Координати 51°56′0″N 9°40′0″E / 51.93333° СГШ; 9.66667° ИГД / 51.93333; 9.66667

Холцен (германски: Holzen) — општина во округот Холцминден, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)