Лирдисен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лирдисен
Поглед кон Лирдисен
Поглед кон Лирдисен
Лирдисен is located in Германија
Лирдисен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Холцминден
Општ. заед. Ешерсхаузен-Штатолдендорф
Градоначалник Алфред Тис (СДП)
Основни податоци
Површина 7 км2
Надм. височина 143 м
Население 392 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 56 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HOL
Пошт. бр. 37635
Повик. бр. 05534
Портал www.eschershausen.de
Местоположба на Лирдисен во рамките на округот Холцминден
Карта
Координати 51°57′0″N 9°37′0″E / 51.95000° СГШ; 9.61667° ИГД / 51.95000; 9.61667Координати: 51°57′0″N 9°37′0″E / 51.95000° СГШ; 9.61667° ИГД / 51.95000; 9.61667

Лирдисен (германски: Lüerdissen) — општина во округот Холцминден, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)