Дилмисен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дилмисен
Поглед кон Дилмисен
Поглед кон Дилмисен
Дилмисен is located in Германија
Дилмисен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Холцминден
Општ. заед. Ешерсхаузен-Штатолдендорф
Градоначалник Тео Краузе (ДХС)
Основни податоци
Површина 7,47 км2
Надм. височина 140 м
Население 774 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 104 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HOL
Пошт. бр. 37633
Повик. бр. 05534
Портал www.webcss.de
Местоположба на Дилмисен во рамките на округот Холцминден
Карта
Координати 51°58′0″N 9°37′0″E / 51.96667° СГШ; 9.61667° ИГД / 51.96667; 9.61667Координати: 51°58′0″N 9°37′0″E / 51.96667° СГШ; 9.61667° ИГД / 51.96667; 9.61667

Дилмисен (германски: Dielmissen) — општина во округот Холцминден, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)