Дензен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дензен
Црква во Дензен, посветена на Свети Никола
Црква во Дензен, посветена на Свети Никола
Грб на Дензен
Дензен is located in Германија
Дензен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Холцминден
Општ. заед. Ешерсхаузен-Штатолдендорф
Месни единици 3
Градоначалник Ханс-Дитер Улман (СДП)
Основни податоци
Површина 11,02 км2
Надм. височина 258 м
Население 1.353 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 123 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HOL
Пошт. бр. 37627
Повик. бр. 05532
Местоположба на Дензен во рамките на округот Холцминден
Карта
Координати 51°52′9″N 9°34′0″E / 51.86917° СГШ; 9.56667° ИГД / 51.86917; 9.56667Координати: 51°52′9″N 9°34′0″E / 51.86917° СГШ; 9.56667° ИГД / 51.86917; 9.56667

Дензен (германски: Deensen) — општина во округот Холцминден, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)