Пегешторф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пегешторф
Грб на Пегешторф
Пегешторф во рамките на Германија
Пегешторф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Холцминден
Општ. заед. Боденвердер-Поле
Месни единици 2
Градоначалник Дирк Помер
Основни податоци
Површина 8,32 км2
Надм. височина 104 м
Население 368 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 44 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HOL
Пошт. бр. 37619
Повик. бр. 05533
Портал www.gemeinde-pegestorf.de
Местоположба на Пегешторф во рамките на округот Холцминден
Карта
Карта
Координати 51°56′0″N 9°30′0″E / 51.93333° СГШ; 9.50000° ИГД / 51.93333; 9.50000Координати: 51°56′0″N 9°30′0″E / 51.93333° СГШ; 9.50000° ИГД / 51.93333; 9.50000

Пегешторф (германски: Pegestorf) — општина во округот Холцминден, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)