Кирхбрак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кирхбрак
Кирхбрак is located in Германија
Кирхбрак
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Холцминден
Општ. заед. Боденвердер-Поле
Месни единици 5
Градоначалник Вилхелм Бренеке
Основни податоци
Површина 18,39 км2
Надм. височина 299−460 м
Население 983 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 53 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HOL
Пошт. бр. 37619
Повик. бр. 05533
Портал www.kirchbrak.de
Местоположба на Кирхбрак во рамките на округот Холцминден
Карта
Координати 51°58′0″N 9°35′0″E / 51.96667° СГШ; 9.58333° ИГД / 51.96667; 9.58333Координати: 51°58′0″N 9°35′0″E / 51.96667° СГШ; 9.58333° ИГД / 51.96667; 9.58333

Кирхбрак (германски: Kirchbrak) — општина во округот Холцминден, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)