Негенборн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Негенборн
Поглед кон Негенборн
Поглед кон Негенборн
Поглед кон Негенборн
Грб на Негенборн
Негенборн во рамките на Германија
Негенборн
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Холцминден
Општ. заед. Беверн
Градоначалник Херман Харлинг (СДП)
Основни податоци
Површина 9,87 км2
Надм. височина 190 м
Население 671 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 68 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HOL
Пошт. бр. 37643
Повик. бр. 05532
Портал www.gemeinde-negenborn.de
Местоположба на Негенборн во рамките на округот Холцминден
Карта
Карта
Координати 51°55′0″N 9°34′0″E / 51.91667° СГШ; 9.56667° ИГД / 51.91667; 9.56667Координати: 51°55′0″N 9°34′0″E / 51.91667° СГШ; 9.56667° ИГД / 51.91667; 9.56667

Негенборн (германски: Negenborn) — општина во округот Холцминден, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)