Отенштајн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Отенштајн
Црква во Отенштајн
Црква во Отенштајн
Црква во Отенштајн
Отенштајн во рамките на Германија
Отенштајн
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Холцминден
Општ. заед. Боденвердер-Поле
Месни единици 2
Градоначалник Манфред Вајнер (ДХС)
Основни податоци
Површина 13,59 км2
Надм. височина 275 м
Население 1.152 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 85 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HOL
Пошт. бр. 31868
Повик. бр. 05286
Портал www.ottensteiner-hochebene.de
Местоположба на Отенштајн во рамките на округот Холцминден
Карта
Карта
Координати 51°57′0″N 9°24′0″E / 51.95000° СГШ; 9.40000° ИГД / 51.95000; 9.40000Координати: 51°57′0″N 9°24′0″E / 51.95000° СГШ; 9.40000° ИГД / 51.95000; 9.40000

Отенштајн (германски: Ottenstein) — општина во округот Холцминден, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)