Хајнаде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хајнаде
Црква во Хајнаде
Црква во Хајнаде
Грб на Хајнаде
Хајнаде is located in Германија
Хајнаде
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Холцминден
Општ. заед. Ешерсхаузен-Штатолдендорф
Месни единици 3
Градоначалник Хајнрих Шопе
Основни податоци
Површина 9,07 км2
Надм. височина 303 м
Население 849 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 94 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HOL
Пошт. бр. 37627
Повик. бр. 05532 Heinade 05564 Hellental und Merxhausen
Местоположба на Хајнаде во рамките на округот Холцминден
Карта
Координати 51°50′0″N 9°38′0″E / 51.83333° СГШ; 9.63333° ИГД / 51.83333; 9.63333Координати: 51°50′0″N 9°38′0″E / 51.83333° СГШ; 9.63333° ИГД / 51.83333; 9.63333

Хајнаде (германски: Heinade) — општина во округот Холцминден, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)