Прејди на содржината

Поле (Холцминден)

Координати: 51°54′0″N 9°24′0″E / 51.90000° СГШ; 9.40000° ИГД / 51.90000; 9.40000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Поле
Поглед на Поле
Поглед на Поле
Поглед на Поле
Грб на Поле
Поле во рамките на Германија
Поле
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Холцминден
Општ. заед. Боденвердер-Поле
Градоначалник Ханс Александер Мајндерс (СДП)
Основни податоци
Површина 21,2 км2
Надм. височина 90 м
Население 1.134 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 53 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HOL
Пошт. бр. 37647
Повик. бр. 05535
Портал www.polle-weser.de
Местоположба на Поле во рамките на округот Холцминден
Карта
Карта
Координати 51°54′0″N 9°24′0″E / 51.90000° СГШ; 9.40000° ИГД / 51.90000; 9.40000

Поле (германски: Polle) — општина во округот Холцминден, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Се наоѓа на реката Везер, околу 8 километри северозападно од градот Холцминден. До 2010 година, Поле бил административно седиште на поранешната истоимена општинска заедница.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)