Хале (Холцминден)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хале
Црква во Хале, посветена на Свети Петар
Црква во Хале, посветена на Свети Петар
Црква во Хале, посветена на Свети Петар
Грб на Хале
Хале во рамките на Германија
Хале
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Холцминден
Општ. заед. Боденвердер-Поле
Месни единици 7
Градоначалник Херман Мајер
Основни податоци
Површина 28,73 км2
Надм. височина 129 м
Население 1.511 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 53 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HOL
Пошт. бр. 37620
Повик. бр. 05533
Портал www.halle-weserbergland.de
Местоположба на Хале во рамките на округот Холцминден
Карта
Карта
Координати 51°59′0″N 9°34′0″E / 51.98333° СГШ; 9.56667° ИГД / 51.98333; 9.56667Координати: 51°59′0″N 9°34′0″E / 51.98333° СГШ; 9.56667° ИГД / 51.98333; 9.56667

Хале (германски: Halle) — општина во округот Холцминден, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)