Лауенферде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лауенферде
Црква во Лауенферде
Црква во Лауенферде
Грб на Лауенферде
Лауенферде is located in Германија
Лауенферде
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Холцминден
Општ. заед. Бофцен
Месни единици 2
Градоначалник Вернер Тираза (СДП)
Основни податоци
Површина 17 км2
Надм. височина 105 м
Население 2.339 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 138 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HOL
Пошт. бр. 37697
Повик. бр. 05273
Местоположба на Лауенферде во рамките на округот Холцминден
Карта
Координати 51°39′38″N 9°23′16″E / 51.66056° СГШ; 9.38778° ИГД / 51.66056; 9.38778Координати: 51°39′38″N 9°23′16″E / 51.66056° СГШ; 9.38778° ИГД / 51.66056; 9.38778

Лауенферде (германски: Lauenförde) — општина во округот Холцминден, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)