Вангелнштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вангелнштет
Поглед кон Линенкамп од северозапад, општина Вангелнштет
Поглед кон Линенкамп од северозапад, општина Вангелнштет
Грб на Вангелнштет
Вангелнштет is located in Германија
Вангелнштет
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Холцминден
Општ. заед. Ешерсхаузен-Штатолдендорф
Градоначалник Манфред Адам
Основни податоци
Површина 15,15 км2
Надм. височина 260 м
Население 569 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HOL
Пошт. бр. 37627
Повик. бр. 05532
Портал www.stadtoldendorf.de
Местоположба на Вангелнштет во рамките на округот Холцминден
Карта
Координати 51°52′0″N 9°41′0″E / 51.86667° СГШ; 9.68333° ИГД / 51.86667; 9.68333Координати: 51°52′0″N 9°41′0″E / 51.86667° СГШ; 9.68333° ИГД / 51.86667; 9.68333

Вангелнштет (германски: Wangelnstedt) — општина во округот Холцминден, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)