Хајен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хајен
Поглед кон Хајен
Поглед кон Хајен
Грб на Хајен
Хајен is located in Германија
Хајен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Холцминден
Општ. заед. Боденвердер-Поле
Градоначалник Михаел Цизенис
Основни податоци
Површина 8,30 км2
Надм. височина 138 м
Население 449 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 54 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HOL
Пошт. бр. 37619
Повик. бр. 05533
Портал www.gemeinde-heyen.de
Местоположба на Хајен во рамките на округот Холцминден
Карта
Координати 52°1′0″N 9°31′0″E / 52.01667° СГШ; 9.51667° ИГД / 52.01667; 9.51667Координати: 52°1′0″N 9°31′0″E / 52.01667° СГШ; 9.51667° ИГД / 52.01667; 9.51667

Хајен (германски: Heyen) — општина во округот Холцминден, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)