Ајмен

Координати: 51°53′0″N 9°46′0″E / 51.88333° СГШ; 9.76667° ИГД / 51.88333; 9.76667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ајмен
Замок во Ајмен
Замок во Ајмен
Замок во Ајмен
Ајмен во рамките на Германија
Ајмен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Холцминден
Општ. заед. Ешерсхаузен-Штатолдендорф
Градоначалник Вернер Алеркамп (СДП)
Основни податоци
Површина 16,32 км2
Надм. височина 188 м
Население 843 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HOL
Пошт. бр. 37632
Повик. бр. 05534, 05565
Портал www.webcss.de
Местоположба на Ајмен во рамките на округот Холцминден
Карта
Карта
Координати 51°53′0″N 9°46′0″E / 51.88333° СГШ; 9.76667° ИГД / 51.88333; 9.76667

Ајмен (германски: Eimen) — општина во округот Холцминден, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)