Голмбах

Координати: 51°54′1″N 9°32′43″E / 51.90028° СГШ; 9.54528° ИГД / 51.90028; 9.54528
Од Википедија — слободната енциклопедија
Голмбах
Црква во Голмбах
Црква во Голмбах
Црква во Голмбах
Голмбах во рамките на Германија
Голмбах
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Холцминден
Општ. заед. Беверн
Месни единици 2
Градоначалник Ханс-Јерг Хагер (СДП)
Основни податоци
Површина 15,86 км2
Надм. височина 149 м
Население 893 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 56 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HOL
Пошт. бр. 37640
Повик. бр. 05532
Портал www.bevern.de
Местоположба на Голмбах во рамките на округот Холцминден
Карта
Карта
Координати 51°54′1″N 9°32′43″E / 51.90028° СГШ; 9.54528° ИГД / 51.90028; 9.54528

Голмбах (германски: Golmbach) — општина во округот Холцминден, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)