Хелен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хелен
Грб на Хелен
Хелен is located in Германија
Хелен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Холцминден
Општ. заед. Боденвердер-Поле
Основни податоци
Површина 21,59 км2
Надм. височина 124 м
Население 1.839 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 85 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HOL
Пошт. бр. 37619
Повик. бр. 05533
Портал www.hehlen.de
Местоположба на Хелен во рамките на округот Холцминден
Карта
Координати 51°59′0″N 9°29′0″E / 51.98333° СГШ; 9.48333° ИГД / 51.98333; 9.48333Координати: 51°59′0″N 9°29′0″E / 51.98333° СГШ; 9.48333° ИГД / 51.98333; 9.48333

Хелен (германски: Hehlen) — општина во округот Холцминден, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]