Бобиште (Панчарево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бобиште
археолошко наоѓалиште
Бобиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Бобиште
Бобиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°50′58″N 22°54′06″E / 41.84944° СГШ; 22.90167° ИГД / 41.84944; 22.90167Координати: 41°50′58″N 22°54′06″E / 41.84944° СГШ; 22.90167° ИГД / 41.84944; 22.90167
Основни податоци
Име Бобиште
Место Панчарево
Општина Пехчево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Бобиштенаселба од римско време. Од двете страни на патот Пехчево-Тработивиште, помеѓу селата Црник и Стар Истевник, според податоците добиени од Стојан Димитров, учител од Тработивиште, а и при самата проверка на местото, по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и множество градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069