Во Селото (Чифлик)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Во Селото
археолошко наоѓалиште
Во Селото is located in Археолошки локалитет во Македонија
Во Селото
Во Селото
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°45′33″N 22°51′33″E / 41.75917° СГШ; 22.85917° ИГД / 41.75917; 22.85917Координати: 41°45′33″N 22°51′33″E / 41.75917° СГШ; 22.85917° ИГД / 41.75917; 22.85917
Основни податоци
Име Во Селото
Место Чифлик
Општина Пехчево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (гроб).svg гроб

Период старохристијанско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Во Селотогроб од старохристијанското време. Веднаш покрај патот за Пехчево, од неговата лева страна, во 1982 година е откриен гроб со ориентација исток-запад, граден од необработени камени плочи и со поплочен под.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069