Прејди на содржината

Манастир (Пехчево)

Координати: 41°45′38″N 22°53′08″E / 41.76056° СГШ; 22.88556° ИГД / 41.76056; 22.88556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастир

Карта

Местоположба 41°45′38″N 22°53′08″E / 41.76056° СГШ; 22.88556° ИГД / 41.76056; 22.88556
Основни податоци
Место Пехчево
Општина Пехчево
Тип

 црква


Период старохристијанско време
Портал „Археологија“

Манастир — старохристијанска црква. На 4 километри од Пехчево, кај месноста Спиково се зачувани урнатини од старохристијанска црква со димензии од 7 × 13 метри.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069