Илина Црква (Панчарево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Илина Црква
археолошко наоѓалиште
Илина Црква is located in Археолошки локалитет во Македонија
Илина Црква
Илина Црква
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°50′58″N 22°54′06″E / 41.84944° СГШ; 22.90167° ИГД / 41.84944; 22.90167Координати: 41°50′58″N 22°54′06″E / 41.84944° СГШ; 22.90167° ИГД / 41.84944; 22.90167
Основни податоци
Име Илина Црква
Место Панчарево
Општина Пехчево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Илина Црквацрква од среден век. Десно од патот Пехчево-Делчево, на мала височинка се гледаат темели од објект со ориентација исток-запад и со димензии од 16 x 6 метри. Околу него се среќаваат фрагменти од средновековна керамика.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069