Рудиште (Пехчево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рудиште
археолошко наоѓалиште
Рудиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Рудиште
Рудиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°45′38″N 22°53′08″E / 41.76056° СГШ; 22.88556° ИГД / 41.76056; 22.88556Координати: 41°45′38″N 22°53′08″E / 41.76056° СГШ; 22.88556° ИГД / 41.76056; 22.88556
Основни податоци
Име Рудиште
Место Пехчево
Општина Пехчево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период доцноантичко време
среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Рудиште (познато и како Раковец) — доцноантичка и средновековна рударска населба. На околу 3 километри источно од градот Пехчево, во подножјето на Буковиќ, на една пространа ледина на потокот Раковец се зачувани остатоци од темели на објекти, многу градежен материјал, како и фрагменти од керамички садови и питоси. На долниот крај на локалитетот има и темели од старохристијанска црква. Во овој простор се откриени десетина рударски јами и доста згура од топено железо. Било најдено депо на железни рударски алатки и еден епиграфски споменик кој исчезнал во времето на Втората светска војна.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069