Скалата (Чифлик)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Скалата
археолошко наоѓалиште
Скалата is located in Македонија
Скалата
Местоположба на Скалата во Македонија
Местоположба 41°45′33″N 22°51′33″E / 41.75917° СГШ; 22.85917° ИГД / 41.75917; 22.85917Координати: 41°45′33″N 22°51′33″E / 41.75917° СГШ; 22.85917° ИГД / 41.75917; 22.85917
Основни податоци
Место Чифлик
Општина Пехчево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период старохристијанско време
Портал „Археологија“

Скалата — старохристијанска црква. На источната периферија на селото се гледаат темели од мала црквичка, обраснати со ниска вегетација.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069