Главица (Панчарево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Главица
археолошко наоѓалиште
Главица is located in Македонија
Главица
Местоположба на Главица во Македонија
Местоположба 41°50′58″N 22°54′06″E / 41.84944° СГШ; 22.90167° ИГД / 41.84944; 22.90167Координати: 41°50′58″N 22°54′06″E / 41.84944° СГШ; 22.90167° ИГД / 41.84944; 22.90167
Основни податоци
Место Панчарево
Општина Пехчево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (могила).svg могила


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Главицамогила од доцноантичко време. Десно од патот Пехчево-Делчево се издига високиот рид Главица. На неговиот врв има мала могила со пречник во основата од 10 метри и зачувана височина од 1 метар. Могилата е делумно оштетена при што биле откриени неколку гробови за кои, како и за евентуалните гробни прилози, нема поблиски информации.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069