Прејди на содржината

Буковиќ (Пехчево)

Координати: 41°45′38″N 22°53′08″E / 41.76056° СГШ; 22.88556° ИГД / 41.76056; 22.88556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Буковиќ

Карта

Местоположба 41°45′38″N 22°53′08″E / 41.76056° СГШ; 22.88556° ИГД / 41.76056; 22.88556
Основни податоци
Место Пехчево
Општина Пехчево
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Буковиќнаселба од доцноантичко време. На 3 километри источно од градот Пехчево се издига височинка со зарамнето плато на кое се среќаваат темели од градби, фрагменти од питоси и парчиња згура. Најдени се и монети.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069