Могила (Умлена)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Могила
археолошко наоѓалиште
Могила is located in Археолошки локалитет во Македонија
Могила
Могила
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°46′59″N 22°49′59″E / 41.78306° СГШ; 22.83306° ИГД / 41.78306; 22.83306Координати: 41°46′59″N 22°49′59″E / 41.78306° СГШ; 22.83306° ИГД / 41.78306; 22.83306
Основни податоци
Име Могила
Место Умлена
Општина Пехчево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Могиланаселба од доцноантичко време. На околу 2 километри северно од селото Умлена, на простор од околу 600 x 600 метри се среќава множество градежен материјал, кршен камен, покривни ќерамиди, а наместа и фрагменти од керамички садови и питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069