Тумба (Чифлик)

Координати: 41°45′33″N 22°51′33″E / 41.75917° СГШ; 22.85917° ИГД / 41.75917; 22.85917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тумба

Карта

Местоположба 41°45′33″N 22°51′33″E / 41.75917° СГШ; 22.85917° ИГД / 41.75917; 22.85917
Основни податоци
Место Чифлик
Општина Пехчево
Тип

 могила


Период римско време
Портал „Археологија“

Тумбамогила од римското време. На јужната периферија на селото се наоѓа могила со пречник во основата од 12 метри и височина од 3,5 метри. Могилата е делумно оштетена, така што во профилот се гледаат камени плочи од неколку гробни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069