Ормање (Робово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ормање
археолошко наоѓалиште
Ормање is located in Македонија
Ормање
Местоположба на Ормање во Македонија
Местоположба 41°26′7″N 22°42′25″E / 41.43528° СГШ; 22.70694° ИГД / 41.43528; 22.70694Координати: 41°26′7″N 22°42′25″E / 41.43528° СГШ; 22.70694° ИГД / 41.43528; 22.70694
Основни податоци
Место Робово
Општина Пехчево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Ормањенаселба од доцноантичко време. На околу 4 километри западно од пехчевското село Робово, во нива се среќаваат множество фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069