Грамади (Негрево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грамади
археолошко наоѓалиште
Грамади is located in Археолошки локалитет во Македонија
Грамади
Грамади
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°46′59″N 22°49′59″E / 41.78306° СГШ; 22.83306° ИГД / 41.78306; 22.83306Координати: 41°46′59″N 22°49′59″E / 41.78306° СГШ; 22.83306° ИГД / 41.78306; 22.83306
Основни податоци
Име Грамади
Место Негрево
Општина Пехчево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Грамадинаселба од доцноантичко време. Близу до селото, на голема површина се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и множество градежен материјал. Најдени се и рановизантиски златници.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069