Во Реката (Пехчево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Во Реката
археолошко наоѓалиште
Во Реката is located in Археолошки локалитет во Македонија
Во Реката
Во Реката
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°45′38″N 22°53′08″E / 41.76056° СГШ; 22.88556° ИГД / 41.76056; 22.88556Координати: 41°45′38″N 22°53′08″E / 41.76056° СГШ; 22.88556° ИГД / 41.76056; 22.88556
Основни податоци
Име Во Реката
Место Пехчево
Општина Пехчево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (рудник).svg рудник

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Во Рекатарудник од доцноантичко време. На 3,5 километри источно од градот Пехчево, по текот на Пехчевска Река се наоѓаат повеќе окна од рудник за експлоатација на бакарна руда, злато, сребро и железна руда.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069